W ostatnim czasie aura pogodowa nas nie rozpieszcza. Po fali intensywnych upałów, które przeszły nad Polską straty wśród rolników szacowane są na setki tysięcy złotych. Prawdopodobnie nie zdążą oni policzyć swoich strat, gdyż nad nasz kraj nadciąga kolejna fala niekorzystnych warunków. Tym razem chodzi o intensywne opady deszczu, przed którymi między innymi województwo Małopolskie, przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Silnie popada w nocy

Ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej są na tyle poważne, że dotyczą prawie połowy Małopolski. Silnych opadów deszczu należy spodziewać się w większości powiatów naszego województwa. Środowa noc przyniesie ze sobą opad, który może sięgać nawet 40 litrów wody na metr kwadratowy. Ogłoszone prze IMGW ostrzeżenie ma charakter pierwszego stopnia, co oznacza, że nad nasze województwo nadciągają warunki, które będą sprzyjały wystąpieniu szczególnie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Te z kolei mogą prowadzić do powstawania strat materialnych, a nawet do utraty zdrowia i życia.

Zachowaj ostrożność!

Tak intensywne opady deszczu stanowią zagrożenie również dla ruchu drogowego. Pod wpływem deszczu powierzchnia dróg staje się wyjątkowo nieprzyczepna, co może powodować kolizje drogowe i wypadki. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w nocy z 27 na 28 czerwca planuje się podróż. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że najbardziej intensywne opady wystąpią między 22:00 dnia 27 czerwca, a 12:00 dnia 28 czerwca.