W Krakowie wybitnie brakuje miejsc parkingowych. Nasi mieszkańcy stale postulują o powstawanie kolejnych parkingów i gospodarowanie nowych miejsc. Wielu Krakowian wskazuje wprost niezagospodarowane i zaniedbane tereny, które idealnie nadają się do zbudowania tam parkingu.

Propozycje radnych z różnych dzielnic

Radni z Krowodorzy znaleźli idealne miejsce przy ulicy Prądnickiej. Natomiast na Zwierzyńcu padła propozycja nowoczesnego parkingu park&ride w Przegorzałach. Idea parkingów park&ride jest dobrze znana w innych krajach Europy. Kierowca może dojechać wprost spod domu, nawet jeśli nie ma zbyt dobrego połączenia na parking, który to znajduje się przy węźle komunikacyjnym dotyczącym komunikacji publicznej. Często te parkingi są w stu procentach darmowe zachęcając do przesiadania się na środki komunikacji publicznej.

Kroki prawne

Radni obu wspomnianych dzielnic opracowali już projekty uchwał w sprawie budowy wspomnianych parkingów. Droga jest jednak bardzo długa. Po pierwsze trzeba przyjąć tę uchwałę. Samo przyjęcie musi być jeszcze poparte odpowiednimi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto konieczne są opinie oddziaływania na środowisko. Kolejnym krokiem jest rozpisanie przetargów zarówno na projekt jak i wykonanie inwestycji Zwykle trwa to około dwóch lat, więc nie możemy liczyć na szybką poprawę sytuacji kierowców i zmniejszenia i tak ogromnych już dziś problemów z zaparkowaniem auta. Nie poprawia naszej jako kierowców sytuacji również fakt ciągle rosnącej ilości samochodów.