Ładowarka teleskopowa to maszyna, która jest niezwykle popularna w budownictwie, rolnictwie, a także innych gałęziach przemysłu. Kompaktowy kształt i wymienny osprzęt sprawiają, że przy jej pomocy można wykonywać bardzo zróżnicowane prace. Warunkiem czerpania samych korzyści z tej maszyny jest umiejętność bezpiecznej jej obsługi. Należy pamiętać, że w tym celu należy odbyć profesjonalny kurs.

Eksploatacja ładowarki teleskopowej – bezpieczeństwo przede wszystkim

Obsługa maszyn ładowarki teleskopowej wymaga znajomości zasad bezpieczeństwa. Operatorem tego urządzenia może być tylko i wyłącznie osoba, która z pozytywnym wynikiem przeszła niezbędne szkolenie. Należy również pamiętać, że każda dopuszczona do pracy ładowarka musi posiadać aktualną decyzję Urzędu Nadzoru Technicznego. Maszyna musi być w pełni sprawna. Każdy operator ładowarki teleskopowej powinien przed rozpoczęciem pracy zakładać odzież roboczą. Co więcej stosowna odzież musi być dostosowana do aktualnych warunków pogodowych. Obuwie robocze powinno posiadać podeszwę antypoślizgową, a także wzmocnienia, które będą zabezpieczały palce stóp. Pracująca ładowarka teleskopowa jest źródłem hałasu, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Z tego względu podczas jej obsługi należy zastosować środki ochrony słuchu. Co więcej podczas pracy należy szczelnie zamknąć okna kabiny. Operator za każdym razem przed rozpoczęciem pracy powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Do obsługi ładowarki teleskopowej nie może zostać zatrudniona osoba nie posiadająca stosownych uprawnień.

Kurs operatora ładowarki teleskopowej

Kursy obsługi ładowarek teleskopowych cieszą się coraz większą popularnością. Wielu pracodawców zastępuje nimi popularne wózki widłowe, gdyż ładowarki są znacznie bardziej wszechstronne. Do szkolenia może przystąpić każda pełnoletnia osoba, która wykaże zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań to wykonywania tego zawodu. Każdy kurs operatora ładowarki teleskopowej składa się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej kursanci zapoznają się z instrukcją obsługi ładowarki, a także zasadami bezpiecznej z nią pracy. Bardzo duże znaczenie ma część praktyczna, podczas której przyszli operatorzy wchodzą do ładowarek teleskopowych i uczą się ich obsługi. Dobre szkoły oferują zajęcia elastyczne, dostosowane do potrzeb każdego kursanta. Zwieńczeniem kursu jest egzamin i wydanie certyfikatów pozwalających na pracę w tym zawodzie.

Wynajem ładowarki teleskopowej a szkolenia

Jeżeli myślimy o wynajęciu ładowarki teleskopowej, koniecznie pamiętajmy, że osoba, która będzie odpowiedzialna za jej obsługę powinna mieć specjalne uprawnienia. Jeżeli nie przeszliśmy szkolenia w zakresie obsługi tego typu maszyn, możemy wynająć ładowarkę pod warunkiem, że do jej obsługi zatrudnimy wykwalifikowanego operatora. W sytuacji, kiedy nie mamy takiej osoby, warto porozmawiać z właścicielem firmy specjalizującej się w wynajmie. Zazwyczaj możliwe jest wynajęcie maszyny wraz z osobą, która zajmie się jej obsługą.

Artykuł napisany we współpracy z firmą KYN-POL – wynajem ładowarek teleskopowych w Krakowie i okolicach